FAQs

Czy wielkość pomieszczenia i jego kształt wpływają na ustawienie systemu kina domowego?

Tak. W długim pokoju gdzie miejsce odsłuchu znajduje się na środku najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie głośników na ścianach bocznych równolegle do miejsca odsłuchu. Umieszczone na tylnej ścianie mogą spowodować wytworzenie się „dziury" w scenie dźwiękowej i bardziej przeskakiwanie dźwięku niż jego płynne przechodzenie między sceną tylną a przednią. W pomieszczeniach krótszych z punktem odsłuchowym bliżej ściany tylnej głośniki powinny być umieszczone za słuchaczem.

Jak uzyskać połysk na kolorze piano?

Dostępne są środki do polerowania tego typu wykończenia dostępne w sklepach sprzedających produkty Monitor Audio. Należy pamiętać by używać specjalnej ściereczki dostarczonej do środków czyszczących i polerujących

Czy ustawienie głośnika blisko ściany wpłynie na jakość dźwięku?

Tak. Ale wszystko zależy od tego jak dużo basu chcemy uzyskać z głośnika którego wylot bas reflex jest umieszczony z tyłu jego obudowy. Rekomendowaną odległością jest 20 cm jeżeli jednak chcemy uzyskać więcej basu należy głośniki przybliżyć do ściany i odwrotnie.

Czy Monitor Audio produkuje standy do głośników?

Tak produkujemy standy do głośników jednakże nie do wszystkich serii np. do serii Bronze lub Silver aczkolwiek możemy użyć standy dedykowane do Platinum lub Gold dla głośników serii Silver lub Bronze.

Czy standy do R90 i R180 mogą być regulowane pod względem wysokości?

Niestety nie. Wysokość standu jest fabrycznie wymierzona i odpowiada wysokości przy której głośniki tworzą najlepsze pole odsłuchowe.

Czy standy do serii GX można uzyć do serii Rx lub BX

Tak. Standy nie posiadają stałych mocować więc bez problemu można postawić na nic głośniki od serii Rx bądź Bx lub nawet Mr.

Jaki jest najlepszy sposób na wygrzanie głośników?

Najlepszym sposobem na wygrzanie głośników jest ustawienie ich frontem do siebie w miarę blisko i podłączenie jednego z nich w przeciw fazie (plus do minusa i odwrotnie). Głośniki te powinny pracować na nisko-średnim poziomie głośności przez około 4-5 dni nieprzerwanie.

Jaki jest czas wygrzewania moich głośników?

Wygrzewanie jest bardzo ważne dla każdego nowego głośnika. Można to porównać do docierania nowego silnika w aucie. Musi być jednostajne aczkolwiek „delikatne". Przeciętny czas wygrzewania waha się od 50 do 60 godzin dla serii Bronze i 70-100 godzin dla Platinum.

Czy konieczne jest wygrzanie subwoofera?

Oczywiście. Przetwornik subwoofera jest takim samym konwencjonalnym przetwornikiem i pracuje tak samo jak w normalnych głośnikach. Elektronika także wymaga „dotarcia". Wygrzewanie powinno trwać od 60 do 80 godzin.

Czy głośniki są ekranowane magnetycznie?

Tak. Wszystkie prócz kilku wyjątków a mianowicie RXFX, BXFX, produktów CP/Custom Install, cała seria Platinum i wszystkich subwooferów (ekranowane są tylko R360 i R370).

Jakie głośniki mam zakupić?

Prz podejmowaniu decyzji o zakupie głośników musimy kierować się kilkoma wytycznymi. Po pierwsze czy mieszkam w bloku czy w domu, czy pokój jest mały czy duży, jakim budżetem dysponuje, czy głośniki są częścią systemu multi-room, do jakiego celu będą mi służyć głośniki (kino czy stereo). W zależności od odpowiedzi na powyższe pytania należy rozważać jakiej serii głośniki chcemy i jakiej wielkości (podłogowe czy monitory). W odpowiedzi na to pytanie powinni pomóc wykwalifikowani sprzedawcy.

Co się stanie jeśli możliwości wzmacniacza są mniejsze niż moc głośnika?

Jeżeli moc wzmacniacza jest niższa niż głośnika, wzmacniacz będzie pracował ciężko, ale dzisiejsze wzmacniacze mają zabezpieczenia więc będzie to groziło raczej częstszym wyłączaniem się wzmacniacza niż uszkodzeniem głośnika.

Czy uszkodzę głośniki jeżeli posiadam wzmacniacz w większej mocy niż głośniki?

Moc wzmacniacza większa niż głośników nie jest wskazana, aczkolwiek słuchanie głośników na poziomie nisko – średnim nie powinno ich uszkodzić.

Jaki wzmacniacz rekomendujecie?

Jest to trudne pytanie ponieważ zależy to od tego jakie głośniki zakupiliśmy, w jakiej konfiguracji (stereo czy system wielokanałowy) i jaką charakterystykę brzmienia wzmacniacz posiada (ciepłe lub ostre granie). Najlepiej skontaktować się ze sklepem który doradzi jaki wzmacniacz najlepiej pasuje do twoich głośników.

Gdzie skontaktować się w przypadku poważniejszych uszkodzeń sprzętu?

Należy skontaktować się z serwisem Monitor Audio w Krakowie pod numerem telefonu 12 2650285 (Dystrybutor Audio Center Poland) W żadnym przypadku nie powinno się dokonywać napraw samemu w szczególności gdy głośnik lub subwoofer jest nadal na gwarancji. Sugerujemy również by skontaktować się z serwisem w przypadku naprawy pogwarancyjnej.

Czy Radius 225 może być powieszony na innym wieszaku pozwalającym na zmianę kąta?

Tak. Należy zakupić dwa wieszaki dla R45/90/180 i pobrać schemat dla tej modyfikacji.

Czy mogę powiesić głośniki FX pod kątem?

Nie, jeśli powiesimy je na oryginalnych zaczepach.

Czy z serii 200 CI można zakupić głośniki stereofoniczne?

Nie. Głośniki stereofoniczne dostępne są tylko w serii 100.

Jaka impedancję na wzmacniaczu powinienem wybrać kiedy wzmacniacz przyjmuje 4 lub 8 ohmowe głośniki a moje posiadają impedancję 6 Ohm?

W tym przypadku najlepiej skontaktować się z producentem wzmacniacza który doradzi jaka impedancję wybrać na wzmacniaczu. Każdy wzmacniacz posiada swoje zabezpieczenia i charakterystykę pracy przy określonych poziomach głośności. Oczywiście zarówno z głośnikiem jak i z ze wzmacniaczem nić nie powinno się stać do pewnego poziomu głośności. Przy dużym poziomie istnieje możliwość włączenia się zabezpieczenia w urządzeniu i wyłączenie go, ale może tez wystąpić uszkodzenie wysokich tonów w głośniku.